Bugün: 24.06.2018

ANIZ YAKMAYIN! NE OLURSUNUZ

ANIZ YAKMAYIN! NE OLURSUNUZ

İlimizde buğday hasatları başlamış olduğundan ,biçimden sonraki anızların yakılması ile karşı karşıya kalıyoruz.Bununla birlikte havaların ısınmasıyla bağ, bahçe arasında ve tarla sınırlarındaki otların ve diğer ekinlerin kuruması yangın tehlikesini artırmaktadır.20.05.2017 01:31
İ

İlimizde buğday  hasatları başlamış olduğundan ,biçimden sonraki anızların yakılması ile karşı karşıya kalıyoruz.Bununla birlikte havaların ısınmasıyla bağ, bahçe arasında ve tarla sınırlarındaki  otların ve diğer ekinlerin kuruması yangın tehlikesini artırmaktadır.
 

Ayrıca anızların yakılarak tarımsal üretimin ana kaynağı olan toprağın biyolojik, kimyasal ve fiziksel yapısının, doğal dengenin bozulmasını ve çevreye verdiği zararın olduğunu belirten ziraat uzmanları anızın yakılmamasının gerekliliğine  dikkat çektiler. Anızın yakılması sonucunda; gerek tarımsal ekosistem ve gerekse doğal ekosistem tahrip edilmektedir.

 

Kontrolsüz olarak yakılan anızlar komşu tarladaki hasat edilmemiş ürünlerin yanmasına da sebep olabilmektedir. Yangınlar bazen tarla içerisindeki direkleri ya da kenardaki ağaçları ve içinde bulunan canlıları yakabilmektedir, büyük yangınlara sebep olabilmektedir. Ayrıca söndürülmeden atılan sigara izmariti, bilinçsizce atılan cam şişelerin kırılması ve mercek etkisi yapması nedeniyle de yangınlar oluşmaktadır. 

 

Tüm bu tehlikeleri göz önünde bulundurarak vatandaşların anız yakmaya karşı daha hassas davranıp  anızları yakmaması  ve yakmaya çalışanlara da engel olması gereklidir.

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.